Kayak Tatiline Gitmeden Önce

kayak tatiline gitmeden önce

İlk kez kayak yapacaklar merhaba! Bu yazımda sizin için yepyeni olan bu deneyime atılmadan önce gittiğinizde daha kolay adapte olmanızı sağlayacak birkaç ipucu vermeye çalışacağım.

Kayak sporunu ilk defa deneyeceğiniz için profesyonellerin bile başına sıkça gelen kazalardan kaçınmak, zorlukları önceden bilip buna göre hareket etmek ve en önemlisi güvenli bir şekilde eğlenmek için gitmeden önce hazırlık yapmak tüm ekstrem sporlarda olduğu gibi çok önemli. Bunun için kayak tatiline gitmeden önce hazırlamanız gereken valizden yapmanız gereken egzersizler dahil birçok konuya değiniyorum. 

Motivenizi artırıp keyifli bir hazırlık süreci geçirebilmeniz için hazırladığım “Kayak Tatili Kontrol Listesi”ni yazının sonunda bulabilirsiniz. Keyifli okumalar!

Gitmeden Önce Hazırlık

Bu sezon siz de kayak sporunu denemeye karar verdiyseniz hazırlıklara şimdiden başlayın! Çünkü kayak sporu gerçekten ekstrem bir spor ve tehlikelere en aza indirerek eğlenmek için hazırlık yapmak şart.

1- Kayak Tatilinden Önce Mutlaka Egzersiz Yapın !

Kayak daha önce çalıştırmadığınız kaslarınızı zorlayacak. Bu yüzden gitmeden önce en az 3 hafta boyunca egzersizlerinize kayağa yönelik hareketler eklemelisiniz. Bu egzersizler kas gücünüzü ve esnekliğinizi artırıp sakatlanmaları önleyecektir.

Kayak Sporuna Yönelik Hazırlık Egzersizleri
Kayak Sporuna Yönelik Hazırlık Egzersizleri

Bu işin profesyoneli değilim ama kendi yaptığım hareketlerden size yardımcı olması için bir özet hazırladım. Tabi ki bu hareketlere bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Ayrıca öğrenirken bol bol düşüp kalkmanız gerekeceğinden kol kaslarınızı geliştirecek hareketleri de egzersizlerinize eklemek yararlı olabilir.  Uygulamaya başlamadan önce ısınma hareketleri yapmayı lütfen unutmayın!

 1. Yan Plank Hareketi  ( 60 saniye | Her iki yöne)
 2. Squat  ( 10 tekrar | 3 Set )
 3. Lunge Hareketi  ( 10 tekrar | 3 Set )
 4. Yan Zıplama ( 20 tekrar | 3 Set )

Yan Plank Hareketi üst bedeninizdeki kaslara yönelik olarak uygulanıyor.  Squat ve Lunge hareketleri kayak için oldukça önemli olan bacak kaslarınızın ve diz bölgesindeki esnekliğin gelişmesini sağlıyor. Yan zıplama hareketinin yararını ise özellikle “slalom” öğrenirken ve uygularken göreceksiniz.

2- Kayak Öğrenmek için Uygun Kayak Merkezini Seçin

Merak edenler için aktif olarak çalışan kayak tesislerini harita üzerinde işaretledim. Ancak  bu yazımda  daha ziyade yeni öğrenen biri için en elverişli tesislere odaklaklanıyorum.

Nerede Yapılır?

Türkiye Tam Donanımlı Kayak Merkezleri Haritası (2021)
Türkiye Tam Donanımlı Kayak Merkezleri Haritası

Kayak sezonu Türkiye’de genellikle Aralık ile Mart arasında oluyor. Bazı merkezlerde hava koşulları elverişliyse veya yapay kar takviyesi yaparak bu süreler uzatılabiliyor. Kar kalınlığı ve hava durumu dolayısıyla her tesis yılın farklı zamanlarında açılış ve kapanış yapıyor, bazen de sezon ortasında bile kaymaya elverişli olmuyor. Bu yüzden tatilinizi planlamadan önce kayak merkezlerine ulaşıp bilgi alın, kar durumunu, hangi pistlerin açık olduğunu ve hava durumu beklentisini mutlaka öğrenin derim. Bunun için bazı merkezlerin online hizmetleri ve canlı pist yayınları da var, aşağıda paylaşıyorum:

Erciyes için link

Palandöken için link

Kartalkaya için link

Uludağ için link

Kartepe için link

Kayak Nerede Öğrenilir?

Evet gelelim önemli soruya: Kayak nerede öğrenilir?

Kayağa yeni başlayacaksanız Erciyes, Palandöken ve Kartalkaya eğitim pistlerinin yapısı ve pist çeşitliliği nedeniyle iyi tercihler olacaktır. İstanbul’da yaşıyorsanız ve kış sporlarını günübirlik denemek istiyorsanız Uludağ ve Kartepe’yi de ziyaret edebilirsiniz. Ancak kayakta ve snowboardda ilk gün oldukça zor geçer ve tekrar gittiğinizde sil baştan başlamak şevkinizin kırılmasına sebep olabilir. Bu yüzden en azından 3 gün kayak yapabileceğiniz kısa bir tatil ayarlamak bence en iyisi.

Erciyes birçok nedenden dolayı benim favorim. Biz genellikle sezonu burada açıyoruz ve mümkünse sezonda birkaç kere ziyaret ediyoruz. Tesis son dönemde pistlerinin hem çeşitliliğini hem de güvenliğini artırdı. Yeni başlayanlar tarafından kullanılan 11 Numaralı Tekir eğitim pisti hem çok geniş hem de yeterince uzun. Öğrenme sürecinde çokça karşılaşılan birbirine çarpma ve pist dışına çıkma kazaları çok çok az oluyor yani. 

Üstelik haftanın belli günlerinde gece kayağı yapılabiliyor. İşletme belediyenin olduğundan özel eğitimler, skipass ve yiyecek içecek fiyatları uygun.  Ayrıca ulaşım ve konaklama da hiçbir zaman problem olmuyor çünkü kayak merkezi Kayseri merkezine yakın ve sürekli temiz tutulan bir bağlantı yolu var.  Ekonominize göre merkezdeki herhangi bir otelden rezervasyon yaptırabilirsiniz. Özel araçla gitmeyecekseniz transfer koşullarını da sormayı unutmayın.

3- Kayak Tatiline Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler

Egzersizlerinizi yaptınız, gideceğiniz kayak merkezini seçtiniz ve otelinizi ayarladınız. Artık yola çıkmak üzere hazırlıklar başladı, heyecan dorukta değil mi? Valizinizde bir eksik kalmaması için size kısa bir liste hazırladım. Bu listeyi ben de her tatilden önce her şeyin tam olduğuna emin olmak için kullanıyorum. Genellikle özel aracımla hareket ettiğim için biraz şımarıp listenin dışında bir sürü eşya aldığım da oluyor. Siz de tatil sürenize, programınıza ve ulaşım aracınıza  göre daha az veya fazla eşya almak isteyebilirsiniz.

Kayak veya Snowboard takımları için kiralama yapabileceğinizden ilk kayak tatilinizde bunları yanınıza almanıza gerek yok ancak kıyafetleri hijyen açısından gitmeden önce almakta yarar var.

Kayak/ Snowboard Kıyafetleri

Kayak/ Snowboard Kıyafetleri

 • Kayak Pantolonu (Kiralanabilir)
 • Kayak Montu (Kiralanabilir)
 • Kayak Gözlüğü
 • Kayak Eldiveni
 • Termal İçlik (Alt ve Üst)
 • Polar
 • Kalın Kayak Çorabı (Yedekli)
 • İç Eldiven (Dokunmatik Ekrana Uygun)
 • Bere (Kask ile Kullanılacak)
 • Boyunluk veya kar maskesi
 • Küçük Spor Çantası
 • Sırt Çantası

Kıyafetleri en ergonomik şekilde kullanmak için püf noktalarına dikkat!

Kayak Pantolonu, Mont ve Kayak gözlüğünü bir çok tesiste kiralayabilirsiniz.  Ben hiçbir zaman kiralamadım ama kiralayanları gördüm. Hijyen bir yana kiralama merkezleri sezonun başında uygun fiyatlı takımları topluca aldığından kıyafetler birbirinin aynı oluyor. Bu da birlikte hareket ettiğiniz insanlar için sizi tespit etmelerini zorlaştırıyor. O yüzden gitmeden bir takım alın derim.

Termal içlik ve polar olmazsa olmaz hissettiğim önemli parçalardan. Çeşitli hava koşullarında kayak yapacağınız için montu çıkarsanız bile termal içlik üzerinde polar ile kayak yapma şansınız oluyor.

Kalın kayak çoraplarını spor mağazalarından edinebilirsiniz. Bu çoraplar baldır seviyenize çıkan kalın ve yumuşak yapılı özel çoraplardır. Kayak botu giydiğinizde hem bot ayağınızı tam sarar hem de sert botlardan rahatsız olmadan kayak yapabilirsiniz. Mutlaka yedekli alın. Bazen gün içinde bile değiştirmek gerebiliyor.

Ellerim çok üşüdüğü için iç eldiven bir spor mağazasında rastladıktan sonra benim için vazgeçilmez bir parça oldu.  Kalın ve hantal kayak eldiveninin içine giyilen ince yapılı bu eldiveni molalarda bile hiç çıkarmanıza gerek kalmıyor, böylece elleriniz hiç üşümüyor.  Ben parmak uçlarında dokunmatik ekrana uygun plastik parçalar olan bir eldiven tercih ettim. Bu sayede fotoğraf ve video çekerken de eldivenimi çıkarmama gerek kalmıyor.

Kayakta atkıya her zaman ihtiyaç olmuyor ama boynunuz üşüyorsa bir boyunluk veya kar maskesi takabilirsiniz. Bereyi de kesinlikle ince tercih edin çünkü kask ile kalın bereler rahatsız ediyor.

Bu kadar kat kıyafetten sonra dizlik, koruyucu destek gibi parçalara bence ihtiyaç yok. Hareket etmek ilk günlerinizde zaten zorken bir de bu parçalar ile kendinizi kısıtlamayın. Evet, bol bol düşeceksiniz ama kar yumuşacık ve sizin üzerinizde kat kat kıyafet olacak. Kendinize güvenin.

Oteliniz pistler ile direk bağlantılı ise küçük spor çantasına pek gerek kalmayabilir ancak tesis kaldığınız yerden uzaksa kayak kıyafetlerinizi ve yedeklerinizi yanınıza almanız için valiz dışında bir spor çantası çok kullanışlı oluyor.  Sırt çantası da sadece dağa götüreceğiniz malzemeler için gerekli. Su geçirmez ve küçük bir çanta en ideali.

Alınması Gereken Diğer Malzemeler

 • Günlük Kıyafetler
 • Kalın ve İnce Çorap
 • Karlı zemine uygun bot/ayakkabı
 • Atkı-bere
 • Güneş gözlüğü
 • Güneş Kremi
 • Dudak Nemlendirici
 • Küçük Termos
 • Nemlendirici Kremler
 • Kas gevşetici kremler ( Dikkatli kullanılmalıdır.)

Güneş kremi, dudak ve cilt nemlendiriciler olmazsa olmaz maddelerden. Karda güneşli günlerde yansıma yüzünden güneş yanığına benzeyen çok hızlı bir kararma yaşayabilirsiniz. Genellikle açıkta kalan yüz bölgesinde bölgesel kararmalar, güneş yanıkları ve çatlamaların önüne geçmek için bu malzemelere ihtiyacınız olacak.

Yeterince egzersiz yaptıysanız akşam kas ağrılarınız çok olmayacaktır. Ancak yine de yanınıza bir kas gevşetici krem alırsanız ağrıyan bölgelere sürebilirsiniz. Özel bir sağlık sıkıntınız veya alerjiniz varsa lütfen kullanmayın ve her koşulda prospektüse uygun uygulama yapın. (Spordan önce kullanılmamalıdır.)

Gitmeden önce yapılması gereken hazırlıklar bunlar. Ayrıca kayak tatilindeyken ilk gününüzde başınıza gelebileceklere ve kayak öğrenmeden önce yapılması gerekenlere odaklandığım “Kayak Öncesi Hazırlık” yazıma göz atmayı unutmayın.  Şimdiden iyi tatiller!

Tuğba Teskerecioğlu

stanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden 2014 yılında mezun olduktan sonra Mimari Tasarım Yüksek Lisansı’nı İstanbul Teknik Üniversitesi’nde 2017 yılında tamamladım. 2014 yılından itibaren İstanbul’da çeşitli mimari tasarım firmalarında mimarlık ve proje yöneticiliği görevlerini yürüttüm.

2018 yılında tam zamanlı çalıştığım işimden ayrılarak tutkularımın peşinde bir yolculuğa çıktım. O zamandan beri mimari tasarım ve ürün tasarım çalışmalarımı serbest olarak yürütüyorum ve blog yazarlığı yapıyorum.

Önerilen makaleler

1 Yorum

 1. […] çıkmadan önceki hazırlıklardan ve yanınıza almanız gereken malzemelerden “Kayak Tatiline Gitmeden Önce” adlı yazımda bahsetmiştim. Buna göre, egzersizlerinizi yapıp, valizinizi hazırlayıp, […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir