Kayak Öncesi Hazırlık / Kayak Eğitimi Almadan Önce

uludag kayak merkezi

Kayak öncesi hazırlık sürecini kayak eğitimine başladığınız günden itibaren her tatilde, her dağa çıkışınızda yaşayacaksınız. Ben de hem kayak sporuyla ilk tanışmanızı kolaylaştırmak hem de gelecek kayak tatili planlarınızda kullanabilmeniz için deneyimlerimden yola çıkarak bir takım ipuçlarını bir araya getirdim.

Tatile çıkmadan önceki hazırlıklardan ve yanınıza almanız gereken malzemelerden “Kayak Tatiline Gitmeden Önce” adlı yazımda bahsetmiştim. Buna göre, egzersizlerinizi yapıp, valizinizi hazırlayıp, otelinize yerleştiyseniz kayak tatilinizin ilk gününe sonunda hazırsınız! Kayak öğrenmek için dağa çıkmadan önce yapılacaklara otelden itibaren başlayalım…

Güne erken başlayın!

Güne erken başlamak çok önemli. Pistlerin açıldığı saati öğrenin ve en az bir saat öncesinde merkezde olacak şekilde kendinizi ayarlayın. Bu sayede kiralamada kaliteli malzemelere ulaşmanız, skipass almanız, eğitmen bulmanız kolaylaşacak ve pistler kalabalık olmadığından rahat edeceksiniz.

gün ortası lift sırası | kayak öncesi hazırlık
Gün Ortasında Lift Sırası

1- Otelde hazırlık

Eğer kaldığınız otel direk pistlere erişim sağlıyorsa yanınıza daha az eşya alabilirsiniz ancak gün içinde ihtiyacınız olacağını düşündüğüm malzemeleri belirtmek istiyorum. Tatilde yanınıza almanız gereken eşyalardan “Kayak Tatiline Gitmeden Önce” adlı yazımda bahsetmiştim. 

Öncelikle sırt çantasını hazırlayın:

 • Güneş gözlüğü
 • Dudak nemlendirici
 • Yedek kayak çorabı
 • Yarım litrelik su
 • Küçük termos ( İsteğe bağlı)
 • Varsa kafa kamerası

Spor çantasına koyulacaklar:

Bu çantayı gerekenleri içinden aldıktan sonra kilitli dolap kiralayarak ana tesiste veya özel aracınızda bırakabilirsiniz.

 • Hazırladığınız sırt çantası
 • Kalın kayak eldivenleri (daha sonra takmak için)
 • Kayak montu
 • Yedek kıyafetler
 • Yedek çorap
 • Nemlendirici krem
 • Güneş kremi
kayak öncesi hazırlık | kayak kıyafetleri
Kayak Kıyafetleri

Kayak Öncesi Giyinme:

Aslında bu yarı yarıya giyinme yapmanız gereken bir zaman. Çünkü daha önünüzde kiralama, özel ders alacaksanız eğitmen bulma ve ön hazırlık yapma süreciniz olacak. O yüzden daha başlamadan çok kalın giyinip terlemeyin. Fazla aksesuar kullanmamaya çalışın.  (Bir de kadınlar için önemli bir not düşeyim: Makyajınızı suya dayanıklı yapın. Özellikle rimel konusunda çok dikkatli olmak lazım yoksa gün sonunda panda gözlere sahip olabilirsiniz. )

 • Termal içlik ve taytı giyin.
 • Çorapları taytınızın üzerine çekin.
 • Daha sonra kar pantolonunuzu giyin ve varsa askılarını takın.
 • Polarınızı giyin.
 • Güneş kremini ve dudak nemlendiricisini sürün.
 • Boyunluğunuzu ve berenizi takın.
 • İnce eldivenlerinizi takın.
 • Kayak gözlüğünüzü boynunuza geçirin.
 • Karlı zemine uygun ayakkabınızı giyin.
 • Bunun dışında kalan kayak montu ve kayak eldivenlerinizin spor çantanızda olduğuna emin olun.
 • Otelden çıkmaya hazırsınız!

2- Kayak Takımı Kiralama

Direk otele bağlı pistlerin olduğu bir tesisteyseniz fazla seçeneğiniz yok ama eğer şansınız varsa kiralamaya girişmeden önce gözünüze kestirdiğiniz iki veya üç kiralama dükkânından hızlıca fiyat alın.

Size uygun görünen bir dükkânda acemi olduğunuzu belirtirseniz kayakların seçilmesi, botların giyilmesi gibi aşamalarda destek alabilirsiniz. Kayak takımını kiraladıktan sonra kayak ayakkabıları ile yürümek zor olacağından eğitmen tutacaksanız önce bu işi halletmek isteyebilirsiniz.

Kayak Takımı

Kayak, bağlama, bot ve batondan oluşan dörtlü bir settir. Kayak yapmak için bunlar aslen yeterli ancak ben konfor ve güvenlik ekipmanları olan kask ve kar gözlüğünü de kayak takımının bir parçası kabul ediyorum.

Kask bazı merkezlerde opsiyonlu, bazılarında ise zorunludur. Ancak kayak öğrenirken zorunlu olmasa bile mutlaka kiralayın ve kullanın.

Kayak

Kayak boyunuza ve kilonuza göre seçilir. Çenenizden daha kısa ve boyunuzdan daha uzun olmamalıdır. Daha kısa olan kayaklar hakimiyeti kolaylaştırdığı için öğrenme ve acemilik sürecinizde size rahatlık sağlayacak.

kayak boyu seçimi
Kayak Boyu Neye Göre Seçilir

Kayak uzunluğu dışında kayağın esnekliği, kenar kesimi ve bel genişliği de kontrol kabiliyetiniz üzerinde etkilidir. Kayak yapmayı ilerlettikçe kayak seçiminizi de kayma tarzınıza ve zemine uygun olarak seçeceksiniz ancak öğrenme aşamasında kısa, kenar kesimi kavisli, geniş ve esnek bir kayak yavaş ve kontrollü kaymanızı sağlayacaktır. Zaten kiralama alanlarında bu tarz kayaklar çoğunlukta olduğundan yeni başladığınızı söylemeniz yeterli.

Bağlama

Kayak satın alırken ayrı olarak satılan bu parça kiralamada kayakların üzerinde hazır oluyor. Ayağınıza uygun olarak seçilen botların ölçüsüne ve seviyenize göre ayarlanıyor. Temel olarak kayakları botları bağlayan ve kayaklar ayağınızda değilken fren yapmasını sağlayan bir bağlantı parçası. En önemli işlevi ise seviyenize uygun olarak ayarlandıktan sonra kaza durumunda ayağınızdan çıkarak sakatlanmaların önüne geçilmesini sağlamak. Yani bu parça sayesinde eğer ters bir düşüş gerçekleştirirseniz kayak ayağınızdan çıkıyor.

Kayak Botları/ Kayak Ayakkabısı

Bileklerinizi korumak için dış kabı sert, içerisinde ise konfor için daha yumuşak bir parçası bulunan özel botlardır. Ayak uzunluğunuza göre, parmaklarınız kıvrılmayacak ancak ayağınızı saracak ölçüde size uygun bir bot kiralayın.

Kiralama merkezinde size uygun bir bot seçimi için yapılan yönlendirmeleri dinleyin. Botları ilk giydiğinizde biraz rahatsız hissetmeniz çok normal ancak yine de ağrı, batma veya sıkışma hissediyorsanız  normal olup olmadığını görevliye sorun.

kayak botu kiralama
Kayak Botu Kiralama

Baton

Bir çok küçük kayakçının batonları olmadan hareket ettiğini görebilirsiniz. Hatta eğitmeniniz batonları sizden alabilir. Bu çok normal çünkü aslında kayak öğrenirken ve kayarken de batonlara ihtiyacınız yok.

Siz yine de kiralayacaksanız aklınızda bulunsun, sadece harekete geçme, kendinizi çekme gibi ivme kazanmanız gereken durumlarda baton kullanmalısınız. Kayak sırasında kontrolsüz kullanırsanız dengeniz kaybolabilir.

Doğru ölçüde olup olmadığını şu şekilde anlayabilirisiniz: Kollarınız iki yanda, dirsekleriniz doksan derece konumda iken başlığından tuttuğunuzda kollarınız aynı konumda kalmalı. Fazla uzun veya fazla kısa olanlar da dengenizi yitirmenize neden olabilir.

Kask

Kask kayak ve snowboard için çok önemli bir güvenlik ekipmanıdır. Özellikle sezon başlangıç ve bitişlerinde kar seviyesinin az olmasıyla kaya parçaları açığa çıkabiliyor ve görünmeseler bile düşme durumunda bu kayalar ciddi yaralanmalara sebep olabiliyor. Ayrıca yeni başlarken sık sık hakimiyetinizi yitirip pist dışına çıkma, başkalarıyla çarpışma ve aşırı hızlanarak düşme gibi olaylarla karşılaşabileceğinizden kask kiralamayı ihmal etmeyin.

Gözlük

Soğuk ortamda olacaksınız ve hızlı hareket edeceksiniz. Özellikle liftleri kullanırken ve zirvede soğuk esintilerle karşılaştığınızda görüş alanınızın kısıtlandığını hissedebilirsiniz. Bunun için bir kar gözlüğünüz mutlaka olsun. Güneşli günlerde güneş kırıcı özellikleri olanlar ve sarı filtreli sis vb. durumlarda görüş alanınızı genişletenler tercih edilebilir. Gözlüğü kayak öncesi kirama şansınız da var ancak hijyen açısından gitmeden alsanız çok daha iyi olur.

 

3- Kayak Eğitmeni Seçimi

Kayak eğitimi almak için özel bir eğitmenden veya kayak bilen bir arkadaşınızdan kısa da olsa giriş dersi ayarlayın. Kayak öncesi dağa ilk çıkışınızda yanınızda bir profesyonel olması ya da en azından iyi bilen bir arkadaşınız olması güvenli ve doğru bir şekilde kayak öğrenmeniz için çok önemli. Kayağa alışmanız, liftleri kullanmanız, doğru şekilde kaymayı ve en önemlisi nasıl doğru durup gerekirse nasıl düşeceğinizi öğrenmeniz gerekiyor. 

Eğitmen ile Öğrencisi
Kayak Eğitmeni ile Öğrencisi

Eğitmenler tesiste erişebileceğiniz kişiler oluyor. Yanlarına gidip veya danışmadan numaralarını öğrenerek ulaşabilirsiniz. Ayrıca kiralama merkezlerinde de sorarsanız sizi yönlendireceklerdir. Grup dersi veya özel ders tercih etmek size kalmış ancak fiyat farkı çok değil ise özel olarak almak en iyisi çünkü ilk denemelerde grupla hareket etmek kolay olmuyor.

Eğer o tesiste daha önce eğitim almış bir arkadaşınız varsa referans olarak ona sorun, memnun ise direk o eğitmenle çalışabilirsiniz.  Referanssız gittiyseniz seçiminizi yaparken bir kaç eğitmenle tanışıp tecrübesini sorun, size nasıl hitap ettiklerine dikkat edin ve en basitinden aklınıza gelen bir soruyu sorup aldığınız yanıttan hoşnut olup olmadığınıza bakın. 

Daha önce kayak yapmış ve iyi bilen bir arkadaşınızı tercih etmek de yine size kalmış. Ancak kayak öğrenmek kadar kayak öğretmek de bir o kadar zor. Arkadaşınızla geçirdiğiniz zamanlar tabii ki çok keyifli olacaktır ancak ilk defa kayak öğretecek ise onun da zorlanabileceğini, dağı keşfetmek için sizden ayrılıp zor pistleri denemek isteyebileceğini lütfen unutmayın. 

İlk gün dağda yalnız başınıza hareket etmenizi önermiyorum. Ancak eğer arkadaşınız veya eğitmeninizden günün ilk yarısında ders alıp diğer yarısında kendi kendinizi denemek isterseniz onlarla birlikte denediğiniz pistlerden ayrılmayın. Dağda komün bir yardımlaşma ortamı oluyor. Yeşil renkle ifade edilen eğitim pistlerinden ayrılmazsanız sıkıntılı bir durumda yalnız olsanız bile birileri size yardım edecektir.

4-Skipass

Skipass, liftlerin yani sizi pistlerin başına çıkaracak teleski, telesiyej, t-bar gibi araçların biniş bileti. Danışmadan veya gördüğünüz bir haritadan skipass satışının nerede olduğunu öğrenin. Muhtemelen ya hazırlık yaptığınız ana tesise ya da ana teleferik istasyonuna yakındır .

Erciyes Kayak Merkezi | Telesiyej
Erciyes Kayak Merkezi | Telesiyej

Her kayak merkezinin skipass tarifeleri birbirinden farklı oluyor. Zamanınızın çoğunu kayaklara alışıp düşüp kalkmakla geçireceğiniz için çok defa teleferik kullanmanız gerekmeyecek. O yüzden günlük yerine bir kaç biniş almayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca baby lift denilen ve ilk hareketleri öğrenmeniz için kullanılan pistin binişleri bazen diğerlerinden ayrı olabiliyor. O yüzden onun tarifesinin detaylarını da sormayı lütfen unutmayın.  Araştırma yaparken Ntv.com.tr’de birçok kayak merkezinin 2021 güncel bilet fiyatları derlemesine rastladım. Yararlı bir liste olmuş. Buradan ulaşabilirsiniz.

Eğer resmi bir özel eğitmen tuttuysanız muhtemelen eğitmen kartlarıyla sizi liftlere bindirecek ya da doğru sayıda biniş için satın almanız gereken tarifeye yönlendirecektir.

5-Kayak Öncesi Son Hazırlıklar

Kayak ayakkabılarınızı giymeden önce mutlaka ısınma hareketleri yapın.  Bacak ve kol kaslarınızı esnetin.

Daha sonra kayak ayakkabılarınızın nasıl çıkarıp takıldığını, sıkı ve gevşek pozisyonlarını öğrenin ve kayak ayakkabılarınızı kendiniz çıkarıp tekrar giyin. Bu egzersiz molalarda çok işinize yarayacak.

Dağa İlk Adımı Atın

Kayak montunuzu ve kar eldivenlerinizi giyip kayaklarınızı elinize alarak dağın eteklerine adım atın… Ben her seferinde sihirli bir geçitten geçip farklı bir dünyaya adım atmış gibi hissediyorum. Hazırlık yapılan alanların nedense böyle bir etkisi oluyor üzerimde.

Kayak Merkezinde Günün İlk Işıkları

Kayakları taşımanın bir kaç yolunu da burada not olarak düşeyim. Kayakların bağlama bölgesinden çıkan fren kolları kanca gibidir. Bu kollar birbirinin üzerine denk gelecek şekilde kayakları tabanlarından oturtun. Böylece kayaklarınız birbirine kenetlenecek. İsterseniz kayakları fren kolları altta olan bağlamadan tutarak kaldırıp taşıyabilir, isterseniz yine aynı şekilde tek omuzunuza alabilirsiniz. Ancak omuzda taşıma yaparken çevrenizdeki insanlara zarar vermemek için dikkatli olmak gerekiyor.

Motivenizi hiç kaybetmeden öğrenmeye devam edin.

Aslında ilk tatilinizden başlayarak kışları öncelikli tercihiniz olacak yepyeni bir aktiviteyle tanışıyorsunuz.  Liftleri kullanmak bile alışık olmadığınız için size başlarda zor gelebilir ancak her düşüşünüzü ve zaferle ayağa kalkışınızı da gülerek hatırlayacağınıza eminim.

Özetle

Gerekli süre: 1 saat ve 15 dakika.

Kayak Öncesi Hazırlık Süreci:

 1. Güne Erken Başlayın.

  Liftlerin açılmasına en az bir saat kala tesiste olun.

 2. Sırt çantanızı hazırlayın.

  Güneş gözlüğü, Dudak nemlendirici, Yedek kayak çorabı ,Yarım litrelik su, Küçük termos ( İsteğe bağlı), Varsa kafa kamerası

 3. Spor Çantanızı hazırlayın.

  Hazırladığınız sırt çantası, Kalın kayak eldivenleri (daha sonra takmak için), Kayak montu, Yedek kıyafetler, Yedek çorap, Nemlendirici krem, Güneş kremi

 4. Yarı yarıya giyinme yapın.

  Daha önünüzde kiralama, özel ders alacaksanız eğitmen bulma ve ön hazırlık yapma süreciniz olacak. O yüzden daha başlamadan çok kalın giyinip terlemeyin. Fazla aksesuar kullanmamaya çalışın.

 5. Kayak Takımı kiralayın.

  Kayak, kayak botu, baton, kask gibi gerekli ekipmanları kiralayın.

 6. Kayak Eğitmeninizi seçin. (Yeni başlıyorsanız)

  Kayak eğitimi almak için özel bir eğitmenden veya kayak bilen bir arkadaşınızdan kısa da olsa giriş dersi ayarlayın.

 7. Skipass alın.

  Her kayak merkezinin skipass tarifeleri birbirinden farklı oluyor. Gitmeden önce bilgi almak için merkezlerin internet sitelerine göz atabilirsiniz.

 8. Kayak Öncesi son hazırlıkları tamamlayın.

  Kayak ayakkabılarınızı giymeden önce mutlaka ısınma hareketleri yapın.  Bacak ve kol kaslarınızı esnetin.

 9. Dağa İlk Adımı atın.

  Kayak montunuzu ve kar eldivenlerinizi giyip kayaklarınızı elinize alarak dağın eteklerine adım atın…

Öncelikle kayak öğrenmeye güvenle başlamanıza, daha sonra da her tatilinizde işinize yarayacağına inandığım önemli noktalara değinmeye çalıştım. Boy keyifli ve güvenli bir tatil geçirmeniz dileğiyle!

Tuğba Teskerecioğlu

stanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden 2014 yılında mezun olduktan sonra Mimari Tasarım Yüksek Lisansı’nı İstanbul Teknik Üniversitesi’nde 2017 yılında tamamladım. 2014 yılından itibaren İstanbul’da çeşitli mimari tasarım firmalarında mimarlık ve proje yöneticiliği görevlerini yürüttüm.

2018 yılında tam zamanlı çalıştığım işimden ayrılarak tutkularımın peşinde bir yolculuğa çıktım. O zamandan beri mimari tasarım ve ürün tasarım çalışmalarımı serbest olarak yürütüyorum ve blog yazarlığı yapıyorum.

Önerilen makaleler

1 Yorum

 1. […] başınıza gelebileceklere ve kayak öğrenmeden önce yapılması gerekenlere odaklandığım “Kayak Öncesi Hazırlık” yazıma göz atmayı unutmayın.  Şimdiden iyi […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir