İstanbul’dan Adana’ya Arabayla Yolculuk

Ben bu kış yolda olmayı bir kere daha sevdim. Güneş sıcacık, dağlar karlı, yollar sakin… Bir de mola yerleri iyice planlanınca uzun zamandır özlediğim ‘yolda olma halini’ yeniden yaşayabildik.

Geçtiğimiz yıllarda eşim Cem’le beraber memleketimiz Adana ile yaşadığımız yer olan İstanbul arasını sayısız kere arabayla kat ettik.  Ne yapalım, yaz kış fark etmeden araba yolculuğunu birinci önceliğe koyan insanlarız. Hani yol yapmayı sevmek vardır ya, bizimki de öyle olsa gerek. Küçücük bir bahane olsun yeter!

Destinasyon odaklı anlatımlarda, aslında oldukça keyifli olan bu “ara”ya hiç değinilmiyor. Evet, amaç bir yerlere varmak ama bu vakti de iyi bir planlama yaparak keyifli ve yorulmadan geçirmek mümkün!

Bu yüzden bu yazıyı İstanbul-Adana arası yoldan ayrılmadan yapabileceğiniz alternatifleri içerecek şekilde kaleme aldım. Son yaptığım yolculuğum ve öncesinde aldığım notları birleştirerek sizlere de biraz daha keyifli bir deneyim yaşamanız için bir yol haritası çizmeye çalıştım. Ayrıca bu dönemde seyahat etmek isterseniz Kovid-19 önlemleri kapsamında karşılaştığım bazı durumları da özellikle belirttim.

Yolculuk Motivasyonu

İstanbul- Adana arası seyahat etmenin en güzel taraflarından biri “yolculuk günü” tanımının hakkını vermesi. Kısa molalardan, güzel manzaralar seyretmeye hatta yöresel yemek yemeye kadar yoldan hiç sapmadan bir sürü keyifli mola yapılabiliyor. Üstelik ucuna Adana’da akşam yemeği denk geldiğinden bu yolculuğu büyük bir kutlama hissiyle tamamlayabiliyorsunuz.

Bunun yanında, sadece Adana’da geçirilecek birkaç keyifli gün için bile yola çıkılabilir. Tabi ki Adana’ya seyahat etmek demek gastronomi seyahati yapmak demekle neredeyse eşdeğer. Kahvaltıda ciğerciler, akşam Adana kebabı, dalından portakal, gece şırdan dolması… Muhteşem yemekler bir yana göl kenarında uzun yürüyüşler ve son yıllarda oldukça alternatif geliştirilmiş ekstrem aktiviteler de cabası. Yani sadece Adana bile tek başına buraya gelmeniz için sizi motive edecektir. Bir adım ötesine geçip bu bölgeye gelmişken Hatay, Antep, Kayseri, Kapadokya gibi noktalara da uğramak isteyebilirsiniz.

Adana ve Yakın Çevredeki Yöresel Lezzetler Tabağı

Bizim motivasyonumuz ise her zamanki gibi oldukça yüksekti. Bu sefer ilk önceliğimiz Kovid-19’dan dolayı uzun zamandır ayrı kaldığımız ailelerimizi ziyaret etmekti.

İstanbul-Adana Arası Ne Kadar Sürer? 

İstanbul –Adana arası seyahatinizde çapraz olarak Türkiye’nin kuzey-batısından güney-doğusuna doğru iniyorsunuz. Sürüş süresi yaklaşık olarak 9 saat (900 km). Bu yüzden keyifli bir yolculuk geçirebilmek adına mola vakitlerini iyi planlamak çok önemli.

İstanbul-Adana Arası Güzergah

Sürüş süresine ek olarak ben yaklaşık 1,5 saatte bir 15 dakika ve 30-45 dakikalık yemek molaları olacak şekilde planlama yaptım. Yani kahvaltı, öğle yemeği ve Adana’da akşam yemeğini de sayarsanız İstanbul-Adana arası yolculuğunuzu 12 saatte tamamlayabilirsiniz.

12 saatlik yolculuk planı İstanbul’da Anadolu yakasından ve trafiksiz bir saatte, hafta içi hareketimiz ile tam olarak tuttu. Ancak hafta sonları veya Avrupa yakası hareketli durumlarda 1-1,5 bir saat farkı ile karşılaşabilirsiniz.

Bu şekilde bir hesapla sabah saat 6-7 gibi yola çıkarsanız, kahvaltıyı İstanbul çıkışında,  öğle yemeğini Ankara’yı hemen geçtikten sonra yapıp, akşam yemeğini Adana’da yiyebiliyorsunuz. 

Yolculuk Öncesi Hazırlık

Normal şartlarda yanıma termosta çay veya kahve, peçete, ıslak mendil, araba gözlüğü, çok amaçlı çakı, minik yolcu boyunluğu, ısı değişimlerine önlem olarak bir hırka veya kış ise polar alıyorum.

Bu yolculuğu baharda veya yazın yapacaksanız güney doğuya hareket edildiğinden güneş çok yorucu olabiliyor. Bu yüzden yolcu tarafına güneş kesici bir önlem düşünmek gerekiyor. (Gölgelik yok ise bir havlu veya minik bir örtü mutlaka alın.) 

Bu yolculuğumda Covid-19 önlemleri kapsamında ne ile karşılaşacağımı bilmediğimden yanıma ek olarak hijyen malzemeleri, atıştırmalıklar, börek, su ve soğuk içecek aldım. Fakat normal bir seyahatte ihtiyaç duyduğum kadarını kullandım. Bence ekstra bir önlem almadan da rahatlıkla yola çıkılabilir.

Tesislerde sıcak yemekler hep vardı ve restoranlarda oturarak yemek yeniyordu.  (Şehirlerarası yollarda mesafelere uyularak serbest) Ayrıca kısa molalarımızda da çay-kahve vb. ihtiyaçlarımıza rahatlıkla eriştik. Tesisler normalden de daha temizdi.

Sürüş Rotası ve Seyahat Planı

İstanbul-Adana arası yolculuğumuzda sürüş rotasını belirlerken önceliği güvenli ve hızlı olan yola veriyoruz. Ancak bazı durumlarda (yeni otobanlar ve köprüler) yeterince güvenli bir alternatif varsa devlet otobanını veya eski şehirlerarası yolları tercih ettiğimiz oluyor. Bu rotayı belirlerken navigasyona Adana yazıp yola çıkarsanız cebinizden 300 tl yi geçen miktarlarda ek bir para çıkabilir. Bu yüzden siz de bizim gibi rotada küçük değişiklikler yapmak isteyebilirsiniz.

İstanbul-Adana arası arabayla seyahat için en ideal yola çıkış saati sabah 6.

 

İstanbul-Ankara Arası Seyahat

İstanbul’dan çıkana kadar o sırada navigasyon önerisi ne ise o yoldan gidin. Burada size E5, Otoban veya yeni Kuzey Marmara Otoyolu önerisi gelecektir. Navigasyon önerse bile biz ciddi bir trafik yok ise Kuzey Marmara’yı tercih etmiyoruz. (Ayrıca otobana ilk mola yeri tercihimizden sonra bağlanmak gerekiyor)

Yaklaşık bir buçuk saat sonra İstanbul’dan çıkana kadar mola vermemek en mantıklısı. Bayram vb. özel bir durum yoksa İstanbul çıkışından sonra Ankara’ya kadar da Anadolu Otoyolu’ndan ayrılmaya gerek yok. Vereceğiniz mola yerini ihtiyacınıza, modunuza ve mevsime göre seçebilirsiniz.

İstanbul-Ankara arası mola yerleri çok daha çeşitli olduğundan burada 2 alternatif plan öneriyorum. Her ikisi de Anadolu Otoyolu (E-80) üzerindeki mola yerlerini içeriyor.

Alternatif 1

Genellikle kışın tercih ettiğimiz ilk alternatif plana göre kahvaltı İzmit mevkiindeki Berceste’de. (saat 7.30 civarı) Açık büfe kahvaltı, yöresel lezzet marketi ve alışveriş imkânı ile çok keyifli bir ilk durak. İstanbul’dan güzel bir saatte çıkmayı başarıp biraz yol kat ettiğiniz için de oldukça iyi hissettiriyor.

Highway Outlet ve Dinlenme Tesisi

Kahve molası için Highway Outlet güzel bir konumda, tuvaletler temiz ve tüm hizmetler mevcut. Highway bir alışveriş merkezi. Bu yüzden Kovid önlemleri kapsamında HES kodu ile giriş yapmanız gerekiyor. Fakat, cafe ve restoranlarda oturulabiliyor.

Alternatif 2

Baharda ve yazın ise ikinci alternatif çok daha keyifli. İstanbul çıkışından 2 saat kadar sonra kahvaltımızı aynı tesis özelliklerine sahip Sapanca-Berceste’de yapın. Böylelikle kahve molanızı saat 10.30 gibi Cankurtaran mevkideki Dorukkaya Green Park tesislerinde verebilirsiniz. Burada normalde verilecek 15 dakikalık molayı uzatıp göl kenarında yürüyüş yapmak inanılmaz keyifli oluyor. 

Bahar mevsiminde Dorukkaya Dinlenme Tesisi önündeki göl.

Bence Ankara’yı geçene kadar tekrar planlı bir molaya ihtiyaç yok. Biraz yol yapalım.

 

Ankara-Adana Arası Seyahat

Ankara’yı geçerken navigasyon önerisiyle hareket ederseniz size yeni açılan Ankara-Niğde otobanını (O-21) öneriyor. (Bu otobanın ücreti Niğde’ye kadar kullanırsanız bu yazıyı yazdığım Şubat 2021 tarihinde 140tl idi.)  Ankara-Niğde Otobanı daha çok yeni olduğundan tesislerin büyük bölümü kapalıydı. Öğle yemeği için hiçbir alternatif bulamadık. Güncel fiyat ve tesis durumları için tıklayın.

Bu yüzden tesisler tam açılana kadar ben Ankara’dan itibaren eski yolu (E90) kullanmanızı öneriyorum. Çünkü eski yol duble, çok rahat ve çoğu zaman oldukça da sakin. Hatta çok düz olduğu için uyku getirebiliyor, bu yüzden dikkatli kullanmalısınız. Bu yolu kullanmak için Ankara çıkışında  Gölbaşı kavşağından D-750 bağlantısı ile E90’a bağlanabilirsiniz. 

Öğle Molası

Eski yola bağlanmak için Gölbaşı kavşağından çıktığınız gibi sağda Hamlakit Restoranı göreceksiniz. Burası öğle yemeği molası vermek için şahane bir durak. Ancak aynı restoranın bir km ötedeki Shell şubesinde de durabilirsiniz. Burada çeşitli yemek alternatifleriyle ayaküstü ve lezzetli bir öğle yemeği molası verebilirsiniz. Kovid önemleri dolayısıyla her iki tesislerinde de paket servis şekilde çalıştıklarından bu küçük şubeleri çok daha mantıklı. 

Akşam yemeği için Adana’nın hakkını vermek istiyorsanız bence bu civarlarda öğle yemeğinizi halledin. En yakın alternatifi olan Aksaray’a bırakmayın.

Eski yoldaki öğle yemeği molanızdan 1 saat sonra Tuz Gölü‘ne varılıyor.  Bu doğa harikası hemen yol üzerinde olduğundan mutlaka uğrayın derim. Yazın sular Tuz Gölü üzerinde yürünecek kadar çekiliyor. Böylelikle Tuz gölü üzerinde çıplak ayakla yürüyüp ayaklarınızı dinlendirebilir ve harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Tuz Gölü

Tuz gölünden sonra Aksaray Mevkii mola vermek için çok güzel bir konumda. Burada en popüler ve temiz tercih ise Ağaçlı Tesisleri. Hizmet oldukça kaliteli ancak bazen çok yoğun olabiliyor. Bu yüzden biz alternatif olarak yeşillikler arasında çay-kahve içilebilen Kampüs Dinlenme Tesisleri’ni tercih ediyoruz.

Akşam Yemeği

Aksaray’ı geçtikten sonra Konya- Niğde kavşağından otobana bağlanarak, Niğde-Adana Kavşağı’ndan Adana yönüne (O-21) devam edin. Pozantı mevkiinde, dağda temiz ve nezih bir dinlenme tesisi olan Toroslar Dinlenme Tesisi‘nde mola verebilirsiniz. Arabanın kapısını açtığınız gibi burnunuza dolan kebap kokusuyla ve etkileyici dağ manzarasıyla Adana’nın size güzel bir hoş geldin dediği kapılardan biri burası.

Normal şartlarda bu tesiste durmayarak Pozantı’yı geçtikten hemen sonra Adana’nın yaylası olan Tekir çıkışından çıktığınız gibi karşınıza gelen restoranlardan birinde pirzola veya kebap yemenizi tavsiye ederim. Ancak pandemi dolayısıyla hem buralarda hem de Adana’da oturarak yemek yiyemeyeceğiniz için bu tesiste rahat rahat akşam yemeği yemeyi tercih edebilirsiniz. (Pirzola, kebap vb. seçenekler mevcut ve lezzetli)

Adana Baraj Seti

Torosları aşarak yaklaşık 1 saat sonra Adana’ya varacaksınız. Benim de memleketim olan Adana’da gurme lezzetlerin tadını çıkarmak, kışın bile bahar havası estiğinden göl kenarında sakin yürüyüşler yapmak, ilkbaharda portakal çiçekleri arasında ruhunuzu beslemek, ekstrem aktivitelerle muhteşem doğasını keşfetmek gibi bir çok alternatifle tatilinizin büyük kısmını burada geçirebilir, daha önce bahsettiğim gibi bu bölgeye gelmişken yakın şehirlere devam edebilirsiniz.

Güvenli seyahatler ve iyi tatiller!

Tuğba Teskerecioğlu

stanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden 2014 yılında mezun olduktan sonra Mimari Tasarım Yüksek Lisansı’nı İstanbul Teknik Üniversitesi’nde 2017 yılında tamamladım. 2014 yılından itibaren İstanbul’da çeşitli mimari tasarım firmalarında mimarlık ve proje yöneticiliği görevlerini yürüttüm.

2018 yılında tam zamanlı çalıştığım işimden ayrılarak tutkularımın peşinde bir yolculuğa çıktım. O zamandan beri mimari tasarım ve ürün tasarım çalışmalarımı serbest olarak yürütüyorum ve blog yazarlığı yapıyorum.

4 Yorum

  1. Ben de o yolu çok yapmış biri olarak bu yazıyı merak edip okudum. Ne yazılabilir ki ? Ne çıkacak acaba diyerek okumaya başladım ve en son kendimi mutfağa zor attım.. Bi solukta okuduğum bu güzel bilgilendirici ve bir o kadar da edebi yazınız dolayısıyla size teşekkür ediyorum. Bir sonraki yazınızı okumayı çok istiyorum. Umutlu kalın.

  2. Bolu’daki Dorukkaya’nin oradaki göl kisin da cok guzel. Golde beyaz ordekler, kar ve kardelen fotograflari cekebilirsiniz. Bir de Tekir’de ki pirzolaya bir ayrinti vereyim (canim cekti yaa) oyle porsiyon falan degil kiloyla alip izgara attirma Adana’da hep hissedilen bolluk hissinin basladigi nokta. . Yaninda kuru sogansiz olmaaaz😘😘😘 seviyorum seni Adana💞💞💞💞💞

  3. Açıkçası bu yolu anlatan bir yazı aratmak için googlea “istanbul adana arabayla” yazarken pek umudum yoktu ama karşıma çıkan bu yazı tam olarak aradığım şeydi. Elinize sağlık çok bilgilendirici ve faydalı bir yazı olmuş. İlk defa arabayla eşimle adanaya gitme planı yapıyoruz. Bakalım umarım güzel bir yolculuk olur.

    1. Umarım eşinizle beraber keyifli bir yolculuk geçirirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir