“Gitmeden Önce” Nasıl Ortaya Çıktı

Birçok kez çeşitli tatillerden döndüğümde,  arabamız çalınıp bulunduğunda ve hatta üç satırlık belgeler için nice sıralar beklediğimde başıma gelenleri, neler yaşadığımı arkadaşlarıma anlatmış, her seferinde de bunları yazmak lazım aslında deyip, sonraya bırakmışımdır. Hayat küçük anlarda yaşanan yepyeni deneyimlerle dolu ve gündelik olan bazı olaylar bile bizim için yeni olabiliyor.

Yaşadıklarımı paylaştıkça ve başkalarını dinledikçe çoğu insanın da benim gibi yeni bir şeyler denerken, bir şeyleri ilk defa yaparken yabancılık çektiğini ve hatta çoğu zaman yalnız hissettiğini fark ettim.

Sonuçta bir şeyi ilk defa denemek, ne kadar araştırma yapılırsa yapılsın birinin size anlatabileceğinden çok daha fazlası. Üstelik bir tatile çıkmaya ya da paraşütle atlamaya da gerek yok, insan en basitinden ilk defa arkadaşının düğününe giderken bile endişelenebiliyor. Yeni bir deneyim yaşamanın en güzel yanlarından biri de belirsizliklerle dolu olması ama tam da bu yüzden sancılı bir süreç de olabiliyor. 

Yani insanın endişelerini yenip yeni bir şeyler denemesi için biraz tanışıklık şart. “Gitmeden Önce” yi bu sebeple etkinliklere, olaylara, şehirlere dair, ama en çok da “bir konunun acemisi olmaya” adanmış bir deneyim rehberi, daha doğrusu bir deneyim çöpçatanı olarak hayal ettim.

Kendimden yola çıkarak ama biraz da kendim için bir rehber oluşturmak ve sizlerle de paylaşmak için yola çıkıyorum. Bir spordaki ilk kas ağrısı, bir şehirle ilk karşılaşma ve o ilk buluşma anlatmaya çalıştıklarımdan hep daha fazlası olacak fakat bir nebze de olsa tanışıklık sağlarsam ne mutlu bana!

Tuğba Teskerecioğlu

stanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden 2014 yılında mezun olduktan sonra Mimari Tasarım Yüksek Lisansı’nı İstanbul Teknik Üniversitesi’nde 2017 yılında tamamladım. 2014 yılından itibaren İstanbul’da çeşitli mimari tasarım firmalarında mimarlık ve proje yöneticiliği görevlerini yürüttüm.

2018 yılında tam zamanlı çalıştığım işimden ayrılarak tutkularımın peşinde bir yolculuğa çıktım. O zamandan beri mimari tasarım ve ürün tasarım çalışmalarımı serbest olarak yürütüyorum ve blog yazarlığı yapıyorum.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir