Evde “Sıkılmadan Önce” Denemeniz Gereken En Verimli Aktiviteler

Korona virüs salgını dolayısıyla evlerimize kapanalı bir seneye yaklaştı. Bu dönemde birçoğumuz sıkılmadan evde vakit geçirmenin yollarını keşfedip bunları hayatımıza soktuk. Oyuncağı elinden alınmış çocuklar gibi sıkıldıkça çerden çöpten yeni oyunlar yarattık bir anlamda.

Ben de bu dönemde yapmaktan keyif aldığım birkaç verimli aktiviteye değinmek istedim. Umarım yakın zamanda zorunda olduğumuz için değil, biz tercih ettiğimiz için evlerimizde vakit geçiririz. Evde kalmayı tercih ettirecek etkinlikler listesiyle çöpçatanlığa devam…

1-Minimalist Yaklaşımlı Ev Detoksu 

Evde daha çok vakit geçirdikçe eşyalar sanki çoğaldı, duvarlar üzerinize üzerinize geldi, mekanlar sanki çekip küçüldü değil mi? Aslında ihtiyacımız olmayan onlarca nesnenin farkına vardık. Bu keyifli aktivite tam da bu rahatsızlığımızı çözmeye yönelik meditasyon niteliğinde bir ev detoksu. Üstelik geniş geniş yaparsanız birkaç haftalık bir boşluğu da doldurmaya aday. Evinizdeki her odayı, odalarınızdaki her dolabı gözünüzün önüne getirin. İşte, o her oda hatta her dolap siz isterseniz bir günlük bir uğraşa çevrilebilir.

Oldukça verimli olduğunu düşündüğüm birkaç teknikten kısaca bahsetmeden önce vurgulamak istediğim birkaç nokta var. Eğer evinizde barındırdığınız eşyalar ile ilgili oturmuş bir düzeniniz yoksa yada düzeniniz çok bozulduysa aynı anda birkaç dolabı elden geçirmeniz gerekebilir. Bu aktivite boyunca düzen için yarattığınız kaos size rahatsız edici gelebilir. O yüzden motivasyonunuzu hiç bozmayın. Birkaç gün içerisinde elinizi attığınız yerde aradığınızı bulan, daha az eşya ile hafiflemiş olarak yaşayan bir insan olacaksınız.

KonMari Yöntemi

Bu yöntem Marie Kondo tarafından geliştirildi ve son zamanlarda oldukça popüler. Bu yöntemin temel ilkesi neyden kurtulacağınıza değil, neyi saklayacağınıza karar vermekten geçiyor. Kategorilere ayırdığınız her bir öğeyi büyük bir yığın haline getiriyorsunuz ve size nasıl hissettirdiğine odaklanıyorsunuz. Eğer “neşe uyandırıyor” diyorsanız tutuyorsunuz.

Konmari Katlama Metodu ile düzenlenmiş bir çekmece

Ayrıca Marie Kondo’nun çeşitli eşyaları en düzenli şekilde saklamak için güzel katlama teknikleri de var. Pantolon katlama tekniğini paylaştım. Diğerlerini internetten rahatlıkla bulabilirsiniz. Ben bu katlama tekniklerini özellikle kışın valiz hazırlarken de kullanıyorum. İnanılmaz yer kazandırıyor.

Minimalist Oyun

Ryan Nicodemus ve Joshua Fields Millburn (The Minimalists) tarafından oluşturulan bu yöntemle dağınıklığı giderme aktivitesini oyunlaştırmaya yönelik bir öneri getirmişler.

Buna göre oyunu oynayacağınız ayı seçtikten sonra ayın her günün rakamı kaç ise o kadar eşyayı ayıklıyorsunuz. Örneğin ayın beşinde 5, on altısında 16 eşyayı ayıklayarak 31 günlük bir ayın sonunda tam 496 adet eşyanızla vedalaşmış oluyorsunuz. Yani alıştıra alıştıra ve eğlenerek…

Toplanma Partisi

Bu yöntem yine “The Minimalists” tarafından geliştirilen biraz daha yoğun bir yöntem ve yeni bir eve taşınmaya karar verdiğinizde öneriliyor. Buna göre tüm eşyalarınızı kutulayıp birkaç ay boyunca sadece ihtiyacınız olan veya kişisel anı niteliğindekileri kutudan çıkararak kullanıyorsunuz. Taşınmadan önce ise kullanılmayan tüm eşyaları bağışlamanız veya satmanız gerekiyor.

Norveç Ölüm Temizlenmesi (Munkensmat Yöntemi)

Ünlü “Brooklyn Nine-Nine” 6. Sezon 7. Bölümde Munkensmat diye bir yöntemden bahsedilince meraklanıp baktım. Gördüğüm kadarıyla böyle bir kelime yok ama yabancı kaynaklarda geçen çok benzer bir yöntem gerçekten var. Dizide bahsedildiği gibi bir kişisel eşya seçip kalanını yakmasanız da eşya ayıklamayı gerçekten bir üst seviyeye çıkarıyor.

Brooklyn Nine-Nine 6. Sezon 7. Bölüm | Munkensmat

Margareta Magnusson ‘un 2018 yılında çıkardığı “The Gentle Art of Swedish Death Cleaning” kitabında bu yöntemden bahsediliyor. Bu yönteme göre temel olarak kendinize “Siz ölünce bu eşyalardan geriye ne kalacak?” sorusunu sorarak gerçekten nelerin gerekli olduğunu tespit etmeniz gerekiyor. Evet, biraz hüzünlü bir metod ve çok fazla eşyanız ile vedalaşmanız gerekecek ancak yumuşak yaklaşımlar ile kendinizi motive edemiyorsanız değerlendirmekte fayda var.

Minimalist yaklaşımlı düzenleme sadece evinizde değil zihninizde de yepyeni alanlar açıyor.

Bu alanları yeni ve daha verimli aktivitelerle doldurmak için kendinizi özgür hissediyorsunuz. Eşyaları atmak yerine ihtiyacı olan birilerine vermek tabi ki en güzel hareket olacaktır. Ancak ikinci el satış platformlarında satılabilecek eşyaları ayrı tutup buradan küçük de olsa elde edeceğiniz gelirle bu yeni hobi ve aktiviteler için kaynak oluşturmak da inanılmaz keyifli oluyor.

2-Mobilya Dönüşümü ve “Kendin Yap”

Minimalist yaklaşımla evdeki eşyalı gözden geçirip sadeleşirken mobilyalara da el atmak harika bir seçenek. Öyle çok büyük paralar harcamanıza gerek yok. Küçük dokunuşlar ve dönüşümler ile evinizi yeniden dekore etmeniz mümkün.

Evde dönüştürmek istediğiniz objeleri tespit edin

Eski mobilyaları ve objeleri atmak yerine potansiyellerini düşünüp, birkaç objeyi parçalayıp bir araya getirecekseniz gruplayarak bir kenara ayırın. Ayrıca sabitlenmiş bile olsa bakım veya yenileme gerektiren mobilyaları gözden geçirerek nelerinden hoşlanmadığınızı, tamir gerektiren noktaları not alın. Aynı zamanda evde ihtiyaç duyduğunuz eşyaların bir listesini çıkarın.

Bu tespitler dönüşüm yapılacak eşya ve mobilyalarda tasarım aşamasında size rehber olacak.

Tasarlayın

Çizim veya teknik bir bilginiz olmasa bile ihtiyaç duyduğunuz objeleri yapmaya girişmeden önce kabaca bir tasarım yapın. Grupladığınız objelerden hangi parçalarını kullanacağınızı üzerinde işaretleyebilirsiniz. Yararlı olan parçaların tespiti sizi yönlendirecektir.

Ayrıca eğer dönüştüreceğiniz objenin sadece rengine müdahale edecekseniz yerinde deneme yöntemi ile küçük bir parçasını dönüştürüp sonuçtan memnun kalırsanız devam etmek ekonomik açıdan da üzerinizden yük alabilir.

Tasarım aşamasında ihtiyaç listesi çıkarmak ve alışverişi buna göre yapmak çok önemli. Bulduğunuz gereksiz eşyaları kullanışlı objelere çevirmeye çalışırken çok fazla alışveriş yapıp ekonominizi zorlamadan önce de tasarladığınız dönüşüme uygun başka parçalar olup olmadığını görmek için depoya tekrar göz atın. Gözden kaçırdığınız bir şeylere rastlayabilirsiniz.

Yapın

Evde “Kendin Yap” fikirleri olarak mobilya rengi değiştirme, ‘multisurface’ boya uygulamaları, halat minder yapımı, eski mobilyadan raf yapımı, çeşitli abajur yapım yöntemleri, eski mumları dönüştürme ve beton döküm obje yapımı eğlenceli başlangıçlar olabilir.

Karar verdiğiniz üretimi yapmak için çok farklı yöntemlere ihtiyaç duyabilirsiniz. En güzeli internetten “şu nasıl yapılır?” diye sorup bulmak. Alışverişi ise yapacağınız dönüşüm ile ilgili videoları izledikten sonraya bırakmak en iyisi.

3-Hobiden Gelir Elde Etmek

Bu gerçekten çok keyifli ve tatmin edici bir uğraş. Evde ördüğünüz yeleklerden yaptığınız resimlere, çektiğiniz fotoğraflardan yaptığınız mumlara kadar neredeyse tüm üretiminizi bu hobinizi karşılayabilecek bir gelire çevirebilirsiniz. Yeter ki elinizde bir ürün olsun.  Ben de yaptığım el işi defterleri ve aksesuarları Etsy’de yurtdışına satıyorum ve inanılmaz keyif alıyorum.

Hobinize yönelik online satış yapmak 2021 yılı itibari ile çok daha kolay!

Yasal olarak önünüzde hiç engel kalmadı !

Öncelikle yakın zamanda kabul edilen yasa değişikliği ile evde üretilen ürünlerin internet ortamında satışından muaf tutulabiliyorsunuz ve şirket kurma zorunluluğunuz yok. Bunun için ürünün evde üretilmiş olması ve kazancınızın yıllık brüt asgari ücreti geçmemesi gerekiyor.

Ayrıca 1 Ocak 2021’den itibaren işletmeler için internet satışına da vergi muafiyeti geldi. Buna göre de vergiden muaf esnaf belgesi alınması, ticari hesap açılması, tüm gelirin bu hesaptan sağlanması ve hasılatın 220 bin TL’yi geçmemesi gerekiyor. Yani hobinizi işe çevirecek kadar büyürseniz de internet ortamında rahatlıkla satış yapabilirsiniz!

Her iki seçenekte de belge almak için ikamet ettiğiniz ilçe belediyesinin vergi dairesine uğramanız gerekiyor.

Kişisel Üretimler için Örnek Satış Platformları

Dijital üretimler için I-Stock ve Getty gibi platformlarda video, fotoğraf ve illüstrasyonlarınızı satabilirsiniz. Özellikle yurtdışına satış için Etsy’nin hem dijital hem de fiziksel el işi ürünleri satmanız için çok iyi bir sistemi var.  Yakın zamanda direkt ödeme sistemleri geldiği için eskiden yaşanan problemlerin de önüne geçilmiş durumda. 

Evden Satış| Etsy’de satış yaptığım dükkanım.

Döviz ile fiyatlandırma yapıldığından gelir oldukça yüksek gibi dursa da kur farkı, komisyon, reklam derken yaklaşık %40-%45 lik bir kaybı göze almak gerekiyor. Türkiye’deki web sitelerinde satışlar için ise komisyon oranlarını ve sözleşmeleri iyice gözden geçirmeniz gerek. Kullanabileceğiniz siteler:

4-Bir Hayvan Sahiplenmek

Evet, bu bir aktivite değil yaşamsal bir karar. Hayvan sahiplenmek emek isteyen, sorumluluk gerektiren bir iş. Fakat evden çalışma düzenine geçtiyseniz sevimli dostların ilgiye en çok ihtiyaç duydukları yavruluk döneminde yanlarında olmanız ve birbirinize alışmanız için bundan daha güzel bir zaman var mı?

Safir’i sahiplendiğimizde doluda annesini kaybetmiş küçücük bir yavruydu.

Özellikle sahiplenmek çok önemli. Bunu yaparken gönüllü sahiplendirme sitelerinden ilanlara bakabilir veya barınakları gözden geçirebilirsiniz. Barınaklarda yaşayan ve bakıma ihtiyaç duyan birçok hayvan var ve bu dönemde onları ziyaret edemeseniz bile internet sitesinden ilanlarına göz atabilirsiniz. Birçok aracı sitede insanlar size iletişim kurduğunuzda dürüst bir şekilde geçmişlerinden bahsediyorlar.

Ben İstanbul’da yaşayan ve köpek/kedi sahiplenmek isteyen kişilere Yedikule Hayvan Barınağı’nı öneriyorum. Tabii ki öncelikle size yakın bir barınakla iletişim kurun, ki onlar da bunu önerip size yol göstereceklerdir. Oldukça güncel tuttukları sitelerini incelerseniz yaklaşımlarını ve sistemlerini çok beğeneceğinize eminim. Yaşamınız uygun olmasa bile barınak hayvanlarına hamilik sistemi ile bir köpeğe/ kediye koruyuculuk yaparak onlarla ilgilenip ziyaret edebilirsiniz.

Online turlar düzenlemek, yeni bir dil öğrenmek, yeni yemek tarifleri denemek derken liste uzayıp gidiyor. Seçtiğim etkinlikler bu yüzlerce ihtimalden küçük bir parça aslında. Siz de listeden denedikleriniz varsa yorumlarınızı paylaşıp bu dönemde keşfettiğiniz aktivitelerinizden bahsetmeyi unutmayın.  Bol keyifli ve sağlıklı günler!

Tuğba Teskerecioğlu

stanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden 2014 yılında mezun olduktan sonra Mimari Tasarım Yüksek Lisansı’nı İstanbul Teknik Üniversitesi’nde 2017 yılında tamamladım. 2014 yılından itibaren İstanbul’da çeşitli mimari tasarım firmalarında mimarlık ve proje yöneticiliği görevlerini yürüttüm.

2018 yılında tam zamanlı çalıştığım işimden ayrılarak tutkularımın peşinde bir yolculuğa çıktım. O zamandan beri mimari tasarım ve ürün tasarım çalışmalarımı serbest olarak yürütüyorum ve blog yazarlığı yapıyorum.

Önerilen makaleler

2 Yorum

  1. Cok tesekkur ederim. Nefis bir açılım oldu benim için.

    1. Ne demek! Bir çok şeyi ben de araştırırken öğrenip paylaşıyorum. 😇

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.